Kuala Lumpur: Podrobný průvodce městem

Kuala Lumpur: Podrobný průvodce městem

Máte letenku do Malajsie, víte, jak se dostat z letiště, kde se najíst, kam si zajít nakoupit a nebo kde se ubytovat v Kuala Lumpur? Nechte si poradit díky našemu podrobnému průvodci.

Příjezd do Kuala Lumpur, jak se dostat z letiště KLIA

Kuala Lumpur mezinárodní letiště, známé jako KLIA, je jedním z asijských leteckých hubů. Nachází se v části zvané Sepang asi 50 kilometrů od centra Kuala Lumpur (KL – čti KejeL).

Nejrychlejší, ale také drahý způsob dopravy z letiště je letištní vlak KLIA Expres, cesta trvá do centra města cca 30 minut. V 15minutových intervalech jezdí mezi 5:00 a 24:00. Cena se může pohybovat od 15 do 35 RM, podle speciální nabídky, počtu přepravovaných osob a zda koupíte i zpáteční jízdenku. Využít můžete Air Coach, který jezdí cca každých 30 minut od 7:00 do 24:00. Cena cca 25 RM. Využít můžete i kombinaci městský autobus a vlak, cena je kolem 7 RM, cesta trvá kolem 1,5 hodiny. Poslední možnost z KLIA je ve 22:30, z centra na letiště pak ve 20 hodin.

Do Kuala Lumpur vlakem nebo autobusem

Do KL můžete dorazit i meziměstským autobusem, obzvláště jste-li na cestě z Thajska.  Hlavním autobusovým nádražím je Puduraya Bus Station, které je v centru města.

Velmi oblíbenou volbou spojení při cestách na sever Malajsie, do Thajska či naopak na jih Malajského poloostrova a do Singapuru je vlaková doprava. Centrálním nádražím je Sentral Railway Station – Jalan Hishamuddim.

Městská hromadná doprava v Kuala Lumpur

Klíčovou dopravní stanicí je KL Sentral, kde se křižují všechny trasy městských i letištních rychlovlaků a železnice. Všude jsou k dostání mapky integrovaného dopravního systému. Ty seženete i v hotelech či hostelech.

Nejpohodlnější způsob dopravy v KL je používání sítě rychlovlaků. Single Ticket pořídíte již od 1,30 RM. Vyzkoušejte i magnetickou dráhu Monorail, která je v provozu od r. 2003. Cena lístku již od 1,20 RM. Používat celkem bez problémů je možné i hustou síť městských autobusů, jejichž provoz je ovšem značně ovlivněn vysokým stupněm dopravní zátěže. Ani použití taxi vás nezruinuje – za první kilometr obvykle zaplatíte 2 RM a pak tachometr naskakuje po 50 centech za kilometr.

Jak se neztratit v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (překládáno jako "blátivý soutok“) je město s 1,6 milionu obyvatel. Městská aglomerace Kuala Lumpur, také nazývána údolí Klang, je ovšem obydlena  7,2 miliony obyvatel. Katastr města zahrnuje i přilehlá města Petaling Jaya, Subang Jaya, Shah Alam, Klang a Port Klang. Město je rozděleno několikaproudými dálnicemi jako pizza na jednotlivé části. Město působí kompaktně.

Hlavní oblastí pro poznávání zajímavostí KL je tradiční část města Kuala Lumpur City Centre (KLCC), které je plné výškových budov, nákupních center a prvotřídních koncertních prostor. Oblast Golden Triangel je oblast přeplněná obchody a drahými hotely. Z pulzujícího Chinatown do voňavé Little India je to jen 10 minut chůze. V těchto dvou čtvrtích najdete nejlevnější jídelny i hostely. Součástí této hlavní oblasti je i ulice Bukit Bintang, jejíž okolí je nejlepší volbou pro hledání ubytování.

Oddech hledejte v oblasti Lake Gardens, jihozápadně od Chinatown. Tradiční malajskou zástavbu a pulzující současný život v KL hledejte ve čtvrtích Kampung Baru a Chow Kit. Jalan Tuanku Abdul Rahman je tradiční a barvitá oblast s tržišti a obchůdky na sever od centra Kuala Lumpur.  A konečně na jihu města v oblastech Bangsar a Midvalley naleznete populární restaurace, kluby a obchody.

Kde se v Kuala Lumpur dobře najíst

Situace s malajskou kuchyní je stejná jako v ostatních zemích jihovýchodní Asie. Jídlo je k dostání snad všude na ulici. Je chutné, pestré a hlavně nezávadné. Vynikající jsou místní vývařovny, kde se stravuje většina obyvatel. Jídlo je zde čerstvé a nudlová polévka ze silného vývaru je doslova vzpruhou na celý den. Nebojte se jíst na ulici!

Dobrou volbou jsou restaurace v Chinatown nebo Little India. V obchodních centrech volte bufety, které nabízejí dobré a levné jídlo. Samozřejmě jsou zde řetězce západních fast foodových prodejen.

Velice důležitým místem pro nákup potravin je v Malajsii řetězec obchodů 7/11, který má otevřeno nonstop. Dostanete zde ranní kávu, hygienické potřeby, stejně jako instantní polévku nebo čerstvý croissant. Pivo je zde nejlevnější. Pozor, jste v muslimské zemi.  Jako turista můžete alkohol popíjet v barech či v restauracích, ale konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích je zakázána.

Kde se v Kuala Lumpur dobře ubytovat

Nejlepší volbou pro rezervaci ubytování je oblast ulice Bukit Bintang, neboť leží na místě, ze kterého se dá vyrážet nadzemkou všemi směry a navíc v noci opravdu žije. Hodně hostelů je i v oblasti Chinatown. Je dobré mít ubytování rezervované ještě před příjezdem do Kuala Lumpuru.

Noční život v Kuala Lumpur

Tradiční oblastí pro noční život v Kuala Lumpuru jsou bary ve čtvrti Golden Triangle. Hodně klubů se nachází i v okolí Bukit Bintang a Jalan P. Ramlee nebo v oblastech Bangsar a Midvalley.

Nakupování v Kuala Lumpuru

Kuala Lumpur má vše, od pouličních obchůdků po drahá nákupní střediska. Naleznete zde obchody s možností nákupu elektroniky i krámky, kde nakoupíte ručně zpracované výrobky a zajímavé umělecké kousky. Zajímavé obchody s uměním a suvenýry najdete v oblasti Jln Hang Kasturi nebo Bukit Bintang. Při návštěvě hlavní tržnice také nebudete zklamáni. Hlavní tržiště hledejte na Bangsar Baru, Kampung Baru a v Little India. Největší nákupní střediska najdete například v prostorách Petronas Tower, Bangsar Baru nebo Bukit Bintang.

Služby, lékařská péče, důležitá telefonní čísla

 • Pro lékařskou péči volejte 999.

Doporučovány jsou nemocnice:

Hospital Kuala Lumpur, Jln Pahang

Tung Shin Hospital, 102 Jln Pudu

Twin Towers Medical Centre KLCC, Level 4, Suria KLCC

 • Policie je na čísle 999.

Co vidět v Kuala Lumpuru

Petronas Twin Towers (Dvojčata) společnosti Petronas a KL Tower (Menara KL) – jsou dominantou města viditelnou z dálky ze všech stran. Dvojčata leží ve čtvrti KLCC (viz výše) a KL Tower leží nedaleko Dvojčat, jejichž výška je 452 metrů. Sídlí zde významné firmy a dolní část zaplňují drahé butiky a restaurace. Lze dojet výtahem do 41. patra. Prohlídku si rezervujte brzy ráno. Počet návštěvníků je omezen. Televizní věž KL Tower je 421 metrů vysoká.

Merdeka Square (Náměstí Nezávislosti) je hlavním centrem KL, je to oblast kolem mešity Masjid Jamek, nejstarší mešity v KL. Stékají se zde dvě hlavní řeky KL, Klang a Gombak. Je plná obchodů, restaurací a hotýlků.

Rozhodně nemiňte před vstupem do Chinatown budovu hlavní tržnice ve stylu art-deco z roku 1888. Určitě navštivte Chinatown, pro její atmosféru a možnost ochutnání dobrého jídla a piva.  V blízkosti této čtvrti je i velice zajímavé staré koloniální nádraží z roku 1911 a mešita Masjid Negara (Národní mešita) s jejím 73 metrů vysokým minaretem.

Dobrou volnou je i návštěva Istana Negara, jako oficiálního palác jeho veličenstva malajského krále.

Klid hledejte ve čtvrti Lake Gardens, které se nacházejí na kopci a zůstally tu po Britech. Je odtud nádherný výhled na město. Můžete zde navštívit i zahrady orchidejí, ibišků nebo i ptačí a motýlí zahrady. Doporučována je i návštěva Národního muzea tomu, koho zajímají fakta malajské historie, umění a různých etnických skupin.

Milujete-li ruch na tržišti nebo jste-li fotograf, vyrazte na Pudu Market, seženete zde od ovoce po prasečí penis.

Výlet do okolí Kuala Lumpuru

Ve vašem hostelu budete jistě dostávat nabídky na výlety pořádané do okolí turistickými agenturami. Je jen na vás, zvolíte-li tento pohodlný, trochu dražší způsob návštěvy, nebo zda se spolehnete na místní dopravu.

Hlavní zajímavostí v okolí KL je Batu Caves. Jde o soubor jeskyní, z nichž některé jsou přístupné veřejnosti. Nejznámější je Chrámová jeskyně, ke které vede 272 schodů. V prostorách jeskyní se nacházejí malé obřadní prostory. Dostanete se sem autobusem z oblasti Bukit Bintang, nebo taxíkem.

Rozhodně si v KL jeden den vyhraďte na výlet do Melaky (Malacca), která leží asi 2 hodiny jízdy autobusem z centra KL. Město z 15. století bývalo údajně nejrušnější přístav celé jihovýchodní Asie. Setkáte se zde s neuvěřitelnou směsicí architektury a v jedné ulici naleznete křesťanské, buddhistické i muslimské svatostánky. Asi nejhezčí a nejzajímavější část Melaky je Holandská čtvrť, ležící u přístavu, odkud můžete odjet na indonéskou Sumatru.

Administrativním centrem, plným vládních a soudních budov, rozlehlých parků a vodních ploch je nově vystavěná Putrajaya.

Svátky v Malajsii

 • City Day KL je každoročně slaven 1. února.
 • Na přelomu března a dubna se každoročně koná Grand Prix Malajsie F1 ve městě Sepang.
 • V červenci vás možná zaujme KL festival malajského umění, tance, divadla a hudby.
 • Malajským národním dnem je 31. srpen, oslavující Malajský den nezávislosti vybojované v roce 1957.
 • Jste-li milovníci asijského filmu, třeba uvítáte v listopadu návštěvu KL mezinárodního filmového festivalu.

Další cestopisy, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.

Nejžádanější víza

Austrálie

Česká republika

Kazachstán

Toužíte po dovolené v exotických zemích, chcete procestovat Ameriku, Afriku, Asii nebo Oceánii či jiné části světa? Nevíte, do kterých zemí potřebujete vízum? Máte pas, fotografii a tápete v seznamu dokumentů, které ambasáda požaduje? Vízum do populárních i méně navštěvovaných zemí vám pomohou zajistit kolegové a kolegyně z vízového servisu Viza.cz. Nechte si poradit od profesionálů! My víme, jak na to a máme zkušenosti.
Vy ušetříte čas, nervy i peníze. Profesionální vízový servis je tu pro vás.
Viza.cz vám přináší Letuska.cz

Jste rezidentem ČR?

Kompletní servis prodlužování víz pro dlouhodobé rezidenty v České republice.

Pomáháme prodlužovat studentská a podnikatelská víza.
Asistujeme při změně účelu pobytu.

Zajistíme:

 • konzultaci k prodloužení víz
 • kontrolu dokumentů pro podání na MV ČR
 • správné vyplnění žádosti o prodloužení víza
 • objednání termínu na MV ČR pro podání žádosti
 • úředně ověřené překlady dokumentů pro MV ČR
 • potvrzení o ubytování včetně úředního ověření
 • zdravotní pojištění
 • asistenci všetně vyžádaného tlumočeni při podání žádosti na MV ČR