Zajišťujeme také Ověření, legalizace dokumentů na příslušných úřadech, soudní překlady. Kontaktujte nás

Austrálie

Průvodce Austrálií: zvyky, ceny, doprava
Detail země
průvodce
03.01.22

Průvodce Austrálií: zvyky, ceny, doprava

Velký průvodce Austrálií

Austrálie je multikulturní země, žijí zde lidé ze všech koutů světa. Hlavním důvodem, proč navštívit Austrálii, je ale rozmanitost tamní přírody. Cestovatelé mohou relaxovat na opuštěných písečných plážích, strávit noc kempováním v divočině tisíce mil od civilizace, lyžovat na zasněžených kopcích, hledat zlato či drahé kameny v poušti, objevovat taje deštných pralesů, poznávat exotická zvířata.

Základní informace o Austrálii

Počet obyvatel: 22, 32 milionů
Hlavní město: Canberra
Rozloha: 7 747 400 km2
Jazyk: angličtina
Měna: Australský dolar (AUD)
Zastoupení ČR v zemi: Honorární konzul Australského společenství, Klimentská 10, 110 00 Praha 1

Za kolik koupíte potraviny a nocleh

Pro Čechy není Austrálie příliš cenově přívětivá. Vysoké náklady začínají už pořízením letenky, později pokračují pobytem na místě. Drahé jsou kvalitní potraviny i benzín a nafta. Kilo rýže pořídíte za 2,5 dolaru, litr mléka asi za dolar. Benzín stojí 1,5 dolarů, nafta je o něco málo levnější. Průměrná cena za ubytování je okolo sto dolarů a více. Velmi drahý je také alkohol a tabákové výrobky.

Austrálie? Zažijte Vánoce na pláži!

Australská roční období jsou protikladem pro Evropu a Severní Ameriku. V prosinci je horko a Australané tráví Vánoce na plážích, zatímco v červenci a srpnu je „zima“. Léto zde začíná v prosinci, podzim v březnu, zima v červnu a jaro v září. Na většině území Austrálie nejsou teplotní rozdíly příliš prudké, dokonce i v Melbourne, nejjižnějším větším městě na pevnině, je výjimkou, když rtuť teploměru dosáhne bodu mrazu. Jen obyvatelé Tasmánie, která je přece jen více na jihu, vědí, co je to zima. Postupem na sever se teplotní rozdíly snižují a v okolí Darwinu, monzunovém pásu, jsou již jen dvě roční období – horko a vlhko, a horko a sucho.

Australané a jejich zvyky a náboženství

Austrálie má velmi otevřenou emigrační politiku a je zemí multinárodní. Potkáte tu opravdu lidi z celého světa. Je jedno zda se jedná o lidi původem z Asie, Indie, Evropy, Afriky nebo Ameriky, všichni jsou to dnes Australané a všichni jsou považováni za sobě rovné. Austrálie svým příjemným přímořským podnebím, krásnou přírodou, dobrými pracovními a sociálními podmínkami, multikulturním nádechem nebo jen otevřeným postojem k homosexuálům láká opravdu lidi z celého světa. Všichni přistěhovalci si samozřejmě přivezli i své zvyky a náboženství. Proto Australané neslaví jen narozeniny královny, ale i všechny ostatní světové svátky. Mají tu křesťanské Vánoce, židovskou Chanuku. Křesťanský Nový rok a Čínský Nový rok. Veselo je v ulicích i na St. Patrick’s Day.

Cestování po Austrálii – ideálně autem

Nejlepší je cestovat okolo Austrálie autem, které si člověk může pořídit vlastní. Trh s ojetými auty všech značek je zde díky rozšířenému turismu opravdu velký. Větší bazary s ojetými auty může člověk najít v každém větším městě, hlavně v Sydney, Melbourne a Perthu. Auta se dále dobře shánějí na inzerát, které najdete v novinách, v hostelech, v supermarketech i ve školách. Dalším způsobem je si auto půjčit, což se vyplatí hlavně pro kratší pobyt. Nabídka půjčoven je velmi široká. Raději si jich projděte několik, protože ceny i služby jsou různé. Dalším způsobem, jak cestovat okolo Austrálie, je doprava autobusem. Můžete využít buď lokálních autobusových linek, nebo organizovaných autobusových zájezdů, kdy celá skupina cestuje s průvodcem od jednoho zajímavého místa k dalšímu, u průvodce si můžete zajistit ubytování a různé další aktivity. K dispozici je i místní železnice nabízející jedinečné výhledy a vícedenní jízdenky.

Australská kuchyně, to je celý svět na talíři

Australská kuchyně je směsicí kuchyní celého světa. Vychází z tradiční britské kuchyně, ale je obohacena o nádech exotiky. Typické australské národní jídlo asi neexistuje, každý vám bude tvrdit to svoje nejoblíbenější. Co ale Australané opravdu milují, je barbecue, tedy grilování masa, hamburgerů, ryb, klobás, zeleniny. Všude okolo pláží, v parcích i v národních parcích a kempech najdete barbecue koutky, kde si můžete za 50 centů ogrilovat maso a udělat příjemný piknik. Jinak milují asijskou kuchyni, ryby a mořské plody či italskou kuchyni. Australané jsou gurmáni na slovo vzatí, rádi si jídlo vychutnávají, chodí do restaurací, zvou přátele k sobě domů na večeře.

Bezpečnost a zdraví

Austrálie je obecně zemí velice bezpečnou. Velkoměsta přinášejí obvyklá nebezpečí jako všude jinde na světě. Doporučuje se dobře hlídat osobní věci. Krádeže osobních věcí na ulici, v hostelech či v klubech jsou poměrně časté. Daleko více jsou ale turisté ohroženi ze strany přírody. Austrálie je jednou z mála zemí na světě, kde se množí útoky žraloků na člověka. Většinou se ale jedná o útoky na surfaře, kteří díky svým neoprenům připomínají žralokům tuleně. V severním teritoriu hrozí útoky krokodýlů. Dále v Austrálii hrozí uštknutí jedovatým hadem či pavoukem. Cestovatelé by si těchto nebezpečí měli být vědomi a chovat se vždy obezřetně, hlavně pokud se budou pohybovat ve volné přírodě.

Co nesmíte minout

Rozhodně si nenechte ujít stylová velkoměsta Sydney a Canberru. Z národních parků zamiřte do Blue Mountains, oblasti zahrnující více než 10 300 km2 pískovcových náhorních plošin, útesů a roklí porostlých eukalyptovými lesy, nebo do unikátní archeologické a etnologické rezervace Kakadu, která je obydlená už více než 40 000 let. Jeskynní malby, skalní rytiny a archeologické nálezy zaznamenávající způsob života lidí od prehistorických lovců-sběračů po soudobé domorodé kmeny vás jistě nadchnou. Oblíbeným místem k návštěvě je i koalí rezervace Lone Pine Koala Sanctuary. Milovníci potápění rozhodně musí zamířit k Velkému bariérovému útesu a surfaři zase do městečka Byron Bay.

Další cestopisy z Austrálie, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.