Zajišťujeme také Ověření, legalizace dokumentů na příslušných úřadech, soudní překlady. Kontaktujte nás

Čína

Průvodce Čínou: zvyky, ceny, doprava
Detail země
průvodce
03.01.22

Průvodce Čínou: zvyky, ceny, doprava

Velký průvodce Čínou

Čína je fascinující země, ve které každý cestovatel najde, co má rád. Lidskou a kulturní pestrost doplňují přírodní extrémy. Uvidíte zde ta nejvyšší pohoří světa, prolákliny pod úrovní mořské hladiny, pouště, náhorní planiny, vyschlá jezera a stepi, moderní megaloměsta, romantická pohoří posetá chrámy, pagodami a kláštery nebo Velkou čínskou zeď.

Základní informace o Číně

Počet obyvatel:  1,344 miliard
Hlavní město: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Jazyk: Čínština
Měna: čínský yuan (CNY)
Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví Čínské lidové republiky, Pelléova 18, Praha 6 – Bubeneč, 160 00

Za kolik koupíte potraviny a nocleh

Ceny na východním pobřeží, hlavně ve velkých městech, jsou obecně vyšší než jinde. Nejlevnější hotely často nejsou otevřeny pro cizince. Většinou je problém najít pokoj pro dva pod 80 CNY. Za 250–350 CNY už dostanete velký a moderně vybavený, v této cenové kategorii je největší výběr. Malých restaurací přibývá jako hub po dešti, ceny jsou kolem 5–15 CNY za jídlo, rychlá jídla u stánků jsou ještě levnější. Vlaky jsou na dobré úrovni a mají pevnou cenu za 1 km jízdy. Autobusy jsou levnější, ale podstatně méně pohodlné a jen výjimečně překračují hranice provincií.

Do Číny? Ideálně na jaře a na podzim

Vzhledem k obrovské rozloze není snadné definovat podnebí všeobecně. Víceméně jde o kontinentální podnebí s extrémními teplotami. Na jihovýchodě a v jižní části centrální oblasti je teplé subtropické, na severu a severovýchodě naopak suché. Ideálním obdobím pro koupi letenky a návštěvu centrální části země je jaro a podzim, na sever se vydejte v září či říjnu, do Tibetu zase v průběhu léta. Průměrná teplota v Pekingu je od 26 °C v červenci do minus 5 °C v lednu.

Číňané a jejich zvyky a náboženství

V čínském prostředí je mezi náboženstvím a filozofií mnohem vágnější hranice než v Evropě. Náboženství v čínském slova smyslu není možné chápat jako projev víry v jednoho boha, ale jako morální kodex ovlivňující vztah ke světu jako celku. Proto také zná čínština pouze jeden pojem, který podle kontextu překládáme někdy jako náboženství, jindy výchova nebo vzdělání. Ačkoliv je Čína oficiálně ateistickou zemí, žije v ní velký počet buddhistů, muslimů, křesťanů a stoupenců dvou místních náboženství – konfuciasmu a taoismu. Více než 1,2 miliardy Číňanů představuje přes pětinu obyvatel zeměkoule a zahrnuje 55 oficiálně uznaných menšin, k nimž patří Mongolové, Tibeťané, Kazaši, Ujgurové, národy Čuangů, Iů a Miaoů. Přesto však etničtí Číňané, Chanové, tvoří 93 % obyvatel.

Jak cestovat po Číně – vlakem, autobusem

V Číně najdete všechny možné dopravní prostředky, obrovská rozloha odkazuje k dlouhým a náročným přejezdům. Nejpohodlnější, ale samozřejmě i nejdražší je doprava letecká. Chcete-li na dlouhých přesunech ušetřit, jeďte raději vlakem. Vybrat si můžete hned z několika tříd, na mnohahodinové jízdy rozhodně doporučujeme lůžkové vozy. Nutností je rezervace jízdenek dopředu. Na některá odlehlejší místa se dostanete pouze autobusem, což je někdy dost nepohodlné. Na rozdíl od vlaků je ale mnohem snazší obstarání jízdenek.

Čínská kuchyně: pestrost i neobvyklé ingredience

Neexistuje nic takového jako jednotná „čínská kuchyně“. V zemi tak velké a vnitřně různorodé podnebím a surovinami se liší nejen jídla na severu, jihu, východě a západě, ale často také v jednotlivých provinciích. Jednotlivé kuchyně pak nesou název podle konkrétních oblastí. Snad nejznámější je pekingská kachna, různé nudle, taštičky či knedlíčky. Základní surovinou je rýže, zpravidla lepivá a rozvařená, připravte se na pikantní koření, jedení hůlkami a množství omáček. S klasickým kouskem masa se potkáte jen opravdu výjimečně. Číňané jsou také odborníci na konzumaci poněkud neobvyklých jídel, jako jsou hadi, ještěrky, různé druhy hmyzu, želvy či hlodavci.

Bezpečnost, očkování a zdraví

Čína je pro cestovatele víceméně bezpečnou zemí. Pozor by si měli dát akorát na drobnou kriminalitu či krádeže, a to především ve velkých a frekventovaných městech. Nahnutá může být občas bezpečnostní situace v některých oblastech Tibetu, proto je dobré před cestou vše pečlivě sledovat a přizpůsobit se případným vládním nařízením. Některé tibetské oblasti jsou pro turisty přímo uzavřeny. Před odjezdem nezapomeňte na očkování proti tetanu a virové hepatitidě A i B. Běžnou součástí cesty jsou občasné žaludeční nevolnosti, chcete-li se jim vyhnout, dejte si pozor na to, čím se stravujete. Při cestování do odlehlých oblastí nesmí v lékárničce chybět antimalarika a hodí se i očkování proti vzteklině.

Co nesmíte minout

Téměř samozřejmostí je Velká čínská zeď, pokuste se navštívit některou její méně komerční část. Oblíbená místa, jako je Badalin či Mutianyu ležící nedaleko Pekingu, se podobají spíše pouťové atrakci. Největší město Číny – Šanghaj – ohromí své návštěvníky 492 metrů vysokou věží SWFC, chrámem Nefritového Buddhy ve staré části města nebo nejnovější výstavbou. Mezi další města, která byste neměli na cestě vynechat, patří rozhodně přístav Hong Kong, Peking s císařskými paláci a nalezištěm člověka pekingského v Čou-kchou-tienu nebo Si-an, jedno z nejstarších měst čínské historie. V západní Číně láká jeskyně Tisíce Buddhů v Mo-kao. Nesmí chybět projížďka na řece Li, a to v oblasti Kuej-lin, protože právě tady se kolem řeky táhne nádherné pásmo vápencových skal. Jeden z výjevů najdete i na čínské bankovce. Bohužel pod Čínu náleží i Tibet a hlavní město Lhasa s palácem Potála. Čína se svou rozlohou nabízí opravdu nevyčerpatelné množství zajímavých míst, prakticky v každé provinci najdete něco zajímavého, stačí jen pátrat.

Další cestopisy z Číny, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.