Zajišťujeme také Ověření, legalizace dokumentů na příslušných úřadech, soudní překlady. Kontaktujte nás

Spojené státy americké

Průvodce po USA: zvyky, ceny, doprava
Detail země
průvodce
03.01.22

Průvodce po USA: zvyky, ceny, doprava

Velký průvodce po Spojených státech

Ve Spojených státech se nachází řada cestovatelsky přitažlivých míst, ať už jde o moderní New York, přitažlivé San Francisco a Los Angeles, bláznivé Las Vegas, politické srdce světa Washington a mnoho dalších. Ve všech městech najdete nepřeberné množství muzeí, divadel, kin, historických památníků a parků. Samostatnou kapitolou je jedinečná krása přírody, která láká mnoho cestovatelů. Za vidění stojí místní národní parky jako například Grand Canyon, Yellowstone a Yosemite.

Základní informace o USA

Počet obyvatel: 313,9 milionů
Hlavní město: Washington, D. C.
Rozloha: 9 631 214 km2
Jazyk: angličtina
Měna: americký dolar (USD)
Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví Spojených států amerických, Tržiště 15, Praha 1, 118 01

Za kolik koupíte potraviny a nocleh

Spojené státy nejsou zrovna levnou zemí, a pro její navštívení jsou potřeba značné finanční prostředky. Co se týká nocování, nedoporučuje se spaní ve volné přírodě, ceny za ubytování v kempech se pohybují od 10 dolarů, ceny na východním pobřeží jsou obecně vyšší než na Středozápadě a Západě. Ceny motelů se pohybují od 20 dolarů výše. Jídlo se dá pořídit z různých zdrojů. Budete-li si sami nakupovat a vařit, měli byste se při skromném stravování vejít do 8–10 dolarů na osobu na den. Velmi dobré (často i levné) je stravování v asijských či italských bistrech. Další položkou je cestování, a to zpravidla vypůjčeným autem. Cena benzínuse pohybuje okolo 4 dolarů za litr. Poměrně nákladné jsou i návštěvy muzeí či národních parků, které se pohybují od 10–25 dolarů.

USA – pouště, tropy i stepi

Spojené státy se rozprostírají téměř přes polovinu severoamerického kontinentu, přírodní podmínky a klima je tedy velmi rozmanité. Klimatické podmínky většinou odpovídají mírnému podnebnému pásmu. Tropické klima nalezneme na Havaji, arktické klima na Aljašce, polopouštní a stepní podmínky jsou typické pro prérie na západ od řeky Mississippi, pouštní podmínky jsou běžné pro jihozápad USA.

Američané a jejich zvyky a náboženství

Obyvatelstvo USA tvoří především běloši (73 %). Dále pak mnoho národnostních menšin, například černoši (12 %), latinoameričané (11 %), Asiaté, Indiáni a Inuité. Věřící jsou především křesťané a to protestanti (58 %) a římští katolíci (21 %), následováni početně silnou židovskou komunitou.

Jak cestovat po USA – nejlépe autem nebo levnými autobusy

Nákup vlastního auta je asi nejlepší a z dlouhodobého hlediska nejlevnější možností pro vlastní pohodlí i svobodu pohybu. Počítejte, že pro výběr, nákup a zařízení formalit potřebujete až týden. Nezapomeňte auto přihlásit a pojistit. Pronájem automobilů je možný u mnoha soukromých společností a cestovních kanceláří. Silnice a dálnice jsou v dobrém stavu. Levným způsobem cestování je autobusová doprava. Jezdí spolehlivě. Pro cesty můžete využít i železniční dopravu. Stejně tak vnitrostátní leteckou dopravu. Ve městech budete mít na výběr i taxi a metro.

Hranolky a burger musíte ochutnat

Američané nejsou v jídle zrovna nápadití, ale hladem rozhodně trpět nebudete. Vyzkoušet musíte pravé americké hamburgery s kupou hranolek, nápadité hot dog kombinace i snídaňové palačinky. Najdete i množství asijských bister, kde se levně a často i dobře najíte, nebo restaurace s italskou kuchyní.

Bezpečnost a zdraví

Pro turisty je USA bezpečnou zemí. Kriminalita je zhruba stejná jako v Evropě a nehrozí ani žádná zvýšená zdravotní rizika. Buďte obezřetní při pohybu ve velkých městech po setmění. Nejdůležitější je ale dbát na bezpečnost při návštěvě přírody a odlehlých oblastí. Při trecích se vždy vybavte dostatkem vody, mapou a hlavně znalostmi o místní krajině. Dejte si pozor na divoká zvířata a dodržujte pravidla pohybu v přírodě. Důležité je také být připraven na dlouhé přejezdy osobním automobilem.

Místa, která nesmíte minout

Z velkých měst byste rozhodně neměli vynechat Los Angeles, New York, Washington či San Francisco. Neoplývají sice dlouhou historií, ale mají opravdu jedinečnou atmosféru. Ohromující pohledy přináší ale hlavně americká příroda. Žulový monolit El Capitan najdete v NP Yosemite, gejzíry, medvědy a bizoni proslavili NP Yellowstone, naopak ledovcové oblasti jsou doménu NP Glacier, dech vám vyrazí pohled na Grand Canyon. Hory nabízejí nepřeberné množství příležitostí k pěším výletům nebo třeba sportovnímu lezení. Nádherných pláží a slunce si užijete na Havaji.

Další cestopisy ze Spojených států, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.