Zajišťujeme také Ověření, legalizace dokumentů na příslušných úřadech, soudní překlady. Kontaktujte nás

Rusko

Průvodce Ruskem: zvyky, ceny, doprava
Detail země
průvodce
03.01.22

Průvodce Ruskem: zvyky, ceny, doprava

Velký průvodce Ruskem

Ruská federace je největším státem světa, rozkládá se od východní Evropy přes celou severní část Asie až k Ochotskému a Beringovu moři. Zaujímá téměř 12 % světové souše (17,1 milionu km2) a skládá se z 21 republik. Většina území leží v krajně nepříznivých oblastech a je velmi řídce osídlena. Evropu od Asie odděluje pohoří Ural, dále na východě se rozkládá Sibiř.

Základní informace o Rusku

Počet obyvatel: 143 milionů
Hlavní město: Moskva
Rozloha:  17 075 400  km2
Jazyk: Ruština
Měna: rubl (RUP)
Zastoupení ČR v zemi: Velvyslanectví Ruské federace, nám. Pod Kaštany 1, 160 00 Praha 6 – Bubeneč

Pozor na ceny v Moskvě

Vzhledem k velikosti země je pochopitelné, že se ceny v jednotlivých regionech velmi liší. Až si budete kupovat letenku do Moskvy, počítejte s tím, že ruská metropole patří mezi nejdražší města světa. Cestování na Sibiřimůže být také poměrně drahé, zejména kvůli velkým vzdálenostem a nízké nabídce a konkurenci ve službách.

Jaké můžete čekat v Rusku počasí?

Podnebí Ruska není tak rozličné, jak by napovídala jeho obrovská rozloha. Převažuje chladné kontinentální klima s velkými teplotními rozdíly. Téměř dvě třetiny území pokrývá polovinu roku sníh. Na severovýchodní Sibiři v oblasti Verchojanska dosahují zimní teploty nejnižších hodnot na Zemi s výjimkou Antarktidy, v krátkém létě tu ale mohou teploty vystoupit až na 30 °C. Téměř celá Sibiř a Dálný východ se nachází v pásmu věčně zmrzlé půdy. Většina řek na Sibiři a Dálném východě na 6 měsíců zamrzá. Průměrné letní teploty se pohybují od 4–8 ° C na arktickém pobřeží, až k 25 °C kolem Kaspického moře.

Lidé, ruské zvyky a náboženství

Ruská federace sdružuje na svém území obrovské množství národů, národností i nepočetných etnik. Žije tu více než sto různých národností a etnických skupin, které patří zhruba ke čtyřem hlavním jazykovým skupinám. Součástí indoevropské skupiny je více než 130 miliónů převážně rusky mluvících slovanských obyvatel, žijících na území od Baltu až k Pacifiku. V oblasti evropské tajgy a tundry žijí Karelové a Komijci a v Povolží Mordvini, Marijci a Udmurti, kteří jsou součástí ugrofinské skupiny. Turkickými nebo turkotatarskými jazyky hovoří místy na severním Kavkazu a zejména v Povolží (Tataři, Baškirci, Čuvaši). Ruská většina se od množství neslovanských etnik výrazně liší kulturou, náboženstvím i jazykem. Ve slovanské populaci přežila silná pravoslavná tradice. Mnohé národnosti si zachovaly svá tradiční náboženství. Islám vyznávají některé turkotatarské a kavkazské národy, buddhismus se objevuje u mnohých Kalmyků a Burjatů.

Doporučujeme cestovat vlakem

Nejlevnější a nejpohodlnější je cestovat vlakem. Vlaky se dělí na několik tříd, na kratší vzdálenosti jezdí normální osobní vlaky, na delší vzdálenosti můžete zakoupit nejlevnější třídu, střední třídu nebo nejdražší třídu. Každý vagon má přidělen svoji průvodčí, která je cestujícím k dispozici a stará se o to, aby byla stále v samovaru vařící voda. V zastávkách je možné koupit jídlo a pití na peróně od prodávajících bábušek. Jízdenky se kupují na pas v pokladnách jednotlivých nádraží. V Moskvě, Novosibirsku a Petrohradě funguje městská hromadná doprava zajišťovaná tramvajemi, autobusy i metrem. Ve městech jezdí i tzv. maršrutnyje taxi (maršrutky), které jsou něco mezi autobusem (levné) a taxíkem (rychlé). Nejezdí jen po městě, ale zajišťují i dopravu do nejbližších okolních měst. Potřebujete-li taxi, mávejte na jakékoliv auto. Cenu domlouvejte předem.

Ochutnejte rozmanitou ruskou kuchyni, budete spokojeni

Ruská kuchyně je velmi pestrá. Je nemožné popsat ruské pokrmy v kostce, protože speciality se liší region od regionu. Tradiční snídaní je kaša – ovesná kaše. K obědu se podávají různé pokrmy. Jedno z nejznámějších ruských jídel je boršč, hustá zakyslá polévka z červené řepy, která se podává horká. Podobnou polévkou je akroška, která se jí studená. Po dobré polévce přichází na řadu vydatný pokrm. Z Ruska pochází například stroganov (dušené hovězí maso v kyselé omáčce se smaženými bramborami), bliny (palačinky plněné kaviárem, rybou, rozpuštěným máslem nebo kyselým krémem), aladyj (lívance s různou náplní) a hlavně ikra nebo krasnaja ikra (světoznámý černý a červený kaviár).  Z kuřecích specialit je to např. cipleonok tabaka (kuřecí maso na grilu). Na různých party nebo při zvláštních příležitostech se podává šašlik. To jsou různé druhy masa nakrájené na kousky, nabodnuté na špejli a opečené. Mezi další místní jídla, která určitě stojí za ochutnání, patří kotlety po požarsky (kuřecí kotlety), pirožky (pečivo s různými náplněmi, nejčastěji s masem), prostakvaša (jogurt), pelmeně (masové noky), rosolnik (horká polévka uvařená většinou z nakládané zeleniny) a šči (zelná polévka).

Bezpečnost a zdraví na vašich cestách po Rusku

Velká města mohou být poměrně riziková, proto dbejte na své osobní věci, pohybujte se ve skupinách a nedávejte zbytečně na obdiv drahé fotografické vybavení či velké peněžní částky. Opakem je ruský venkov, lidé jsou nesmírně přátelští, pohostinní a milí.

Co nesmíte minout

Rusko nabízí obrovská města plná historie i odlehlou divočinu téměř nepoznamenanou přítomností člověka. Z toho prvního by v cestovatelském seznamu rozhodně neměla chybět Moskva s dominantním Kremlem, Petrohrad s nádherným historickým centrem, Novgorod, starobylé město v západní části země, nebo Vladivostok, konečná zastávka legendární Transsibiřské magistrály a proslulý přístav. Z blízké divočiny je doporučeníhodný Kavkaz. Vyzývá k mnohodenním přechodům nebo výstupu na horu Elbrus. Větší dobrodruzi ale míří ještě dále na východ, a to směr Kamčatka s jednou nejznámějších sopečných oblastí, ledová Sibiř a nádherné jezero Bajkal, které je nejstarším (25 mil. let) a nejhlubším (1.700 m) jezerem na světě. Navíc obsahuje 20 % světové zásoby sladké vody.

Další cestopisy z Ruska, informace a rady na cesty najdete na HedvabnaStezka.cz, nejčtenějším cestovatelském portálu v ČR.